Oko dominujące i jego znaczenie w strzelaniu z broni krótkiej
Ogromna większość ludzi posiada jedno oko dominujące tzn. „lepsze” niż drugie. Jest to wynikiem funkcjonalnej dominacji jednej ze stron ciała.
Oko dominujące jest aktywowane przez mózg jako pierwsze, przetwarza informacje o kilkanaście milisekund szybciej niż niedominujące a także szybciej dostosowuje ostrość na bliskich i dalekich odległościach.
Większość ludzi cechuje dominacja jednorodna, tzn. dominuje cała jedna strona ciała czyli osobę praworęczną cechuje dominacja prawego oka i prawej nogi, a leworęczną lewego oka i lewej nogi. Kilkanaście procent populacji cechuje dominacja niejednorodna czyli osoby praworęczne z lewym okiem dominującym i leworęczne z prawym.
Bliższe informacje o posługiwaniu się bronią krótką znajdziecie Państwo w szkoleniu „Podstawy strzelania z pistoletu”, do którego serdecznie zachęcamy.
Osoby z dominacją całej jednej strony ciała powinny trzymać broń w ręce dominującej i celować okiem dominującym. Jest to naturalne. Osoby z dominacją niejednorodną staną przed koniecznością wyboru jednej z trzech opcji:
- Ręka dominująca i oko niedominujące – pierwszeństwo ręki.
- Ręka niedominująca i oko dominujące – pierwszeństwo oka.
- Ręka dominująca i oko dominujące – strzelanie „po przekątnej”.
Co wybrać i czym się kierować przy dokonywaniu wyboru?
Po pierwsze: w strzelaniu bardzo ważne jest aby oko celujące było po tej samej stronie co ręka trzymająca broń.
Po drugie: w strzelaniu z broni krótkiej dominacja ręki ma zdecydowanie większe znaczenie niż dominacja oka.
Powyższe jednoznacznie wskazuje na opcję nr 1.
Opcja nr 2 będzie optymalna jedynie w przypadku bardzo wyraźnej dominacji oka i niewielkiej dominacji ręki – nauka strzelania ręką niedominującą będzie w nieznacznym tylko stopniu trudniejsza niż dominującą.
Opcję strzelania „po przekątnej” należy wybrać tylko wtedy, kiedy dominacja ręki jest bardzo wyraźna, a wady oka po tej samej stronie ciała uniemożliwiają efektywne celowanie.